Wracamy do korzeni - zmiana nazwy zawodów DPO

   Od blisko trzech dekad nie wyobrażamy sobie sezonu w Zieleńcu bez młodzieżowych zawodów pod Orlicą. Tym bardziej, że pierwsza edycja zmagań wystartowała w sezonie 1994/1995. W tym czasie wiele się zmieniło na świecie - mamy nowszy sprzęt, więcej możliwości szkoleniowych i bardziej rozwiniętą infrastrukturę. To, co jednak pozostaje niezmienne od lat, to zainteresowanie i zapał z jakim uczestnicy zapisują się na kolejne turnieje w ramach Dziecięcego Pucharu Orlicy. 


   Co roku Puchar Orlicy przyciąga wielu chętnych, szczególnie dużą frekwencje widać w zawodach odbywających się w trakcie ferii zimowych. Puchar Orlicy niesie za sobą wiele niezapomnianych emocji, na które składa się 5 dni startowych i kilkuset odważnych narciarzy. 


Narciarskie zawody w Zieleńcu - jak to się zaczęło?


   Pierwsze zawody w ramach Pucharu Orlicy odbyły się 28 lat temu z inicjatywy wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej. Do sezonu 2012/2013 trasa slalomu była ustawiana na stokach Mieszko, następnie aż do dzisiaj zmagania odbywają się na stoku Winterpolu przy wyciągu W5. Cykl sportowych rywalizacji zorganizowano, by promować narciarstwo wśród młodych ludzi i ulepszać ich umiejętności. 

Choć teraz wydaje się to niemożliwe, jeszcze w latach 90-tych komercyjne szkolenia, czy szkoły narciarskie praktycznie nie istniały. Naukę tego zimowego sportu można było pobierać za pośrednictwem AWF czy przy wsparciu zakładów pracy. W odpowiedzi na duże potrzeby i rosnące zainteresowanie śnieżnym szaleństwem w Zieleńcu w 1992 roku powstała szkołMiłość do śnieżnego szaleństwa łączy kolejne pokoleniaa narciarstwa T&T, która pozwoliła na zdobywanie umiejętności szerszej grupie zainteresowanych. 


Czas na zmiany!


   Od sezonu 2022/2023 zawodnicy wystartują w zawodach o Puchar Orlicy, a nie jak dotąd Dziecięcy Puchar Orlicy. Skąd ta zmiana? Przede wszystkim chcemy podkreślić, że zawody nie są skierowane tylko do dzieci. Naszym celem jest aktywizacji wszystkich młodych ludzi, którzy chcą odkrywać i doskonalić swoje narciarskie umiejętności. Odświeżeniu nazwy towarzyszy także pragnienie, by z każdym rokiem zawody były jeszcze lepsze.

Warto podkreślić, że pierwsze dwie edycje imprezy odbywały się właśnie pod szyldem Pucharu Orlicy. Nazwę zmodyfikowano w sezonie 1996/1997. Można, więc powiedzieć, że wracamy do korzeni. Co jeszcze się zmieni? Organizatorzy postanowili także, wprowadzić podział zawodników w najbardziej licznych grupach – krasnale, starsze krasnale oraz elfy. Narciarze będą startować tam osobno w grupie chłopców i dziewcząt. 


Miłość do śnieżnego szaleństwa łączy kolejne pokolenia


   Już od pierwszej edycji zawodów organizatorzy podkreślają cel, którym jest propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego przez najmłodszych, a także doskonalenie umiejętności w sportach zimowych. Warto podkreślić, że obecnie Puchar Orlicy (Dziecięcy Puchar Orlicy) jest cyklem zawodów narciarskich z najdłuższą tradycją w okolicy. Sportowe emocje, możliwość bicia swoich rekordów i przede wszystkim dobra zabawa towarzyszy imprezie od blisko trzech dekad. 

Ponadto zmagania młodych zawodników odbywają się w rodzinnej atmosferze oraz w otoczeniu wspaniałych zielenieckich panoram. Mamy nadzieję, że brak kategoryzacji przyciągnie jeszcze większą liczbę miłośników śnieżnego szaleństwa i zachęci zarówno dzieci jak i młodzież do spróbowania sił w slalomie.


Terminy zawodów w sezonie
2022 / 2023


   W nadchodzącym sezonie odbędzie się tradycyjnie już pięć rund Pucharu Orlicy, które tym razem będą odbywać się w niedzielę: 

  • 28 grudnia - I runda bożonarodzeniowa

  • 22 stycznia - II runda feryjna

  • 5 luty - III runda feryjna

  • 19 luty - IV runda feryjna

  • 12 marca - V runda finałowa

 

Kategorie wiekowe:


  • Smerfy: rocznik 2017 roku i młodsze;

  • Skrzaty: rocznik 2015-2016;

  • Krasnale (dziewczęta): rocznik 2013-2014;

  • Krasnale (chłopcy): rocznik 2013-2014;

  • Starsze Krasnale (chłopcy): rocznik 2010-2012;

  • Starsze Krasnale (chłopcy): rocznik 2010-2012;

  • Elfy (dziewczęta): rocznik 2007-2009;

  • Elfy (chłopcy): rocznik 2007-2009;

  • Open: rocznik 2006 i starsze


   O rozpoczęciu zapisów będziemy Was oczywiście informować za pośrednictwem naszej strony internetowej i mediów społecznościowych.


Zapraszamy na oficjalną stronę zawodów: