Wypadek na stoku - Jak się zachować cz.6

 

Międzynarodowy Dekalog Narciarski Fis

czyli dziesięć zasad bezpiecznej jazdy na nartach

 

Na trasach narciarskich obowiązują reguły ustalone przez Międzynarodową Federację Narciarstwa(FIS). Przypominają one w pewnym stopniu przepisy ruchu drogowego. Jednak w tym przypadku jadący szybciej(znajdujący się na stoku wyżej) bierze na siebie całą odpowiedzialność związaną z manewrem wyprzedzania,

 

Z pewnością zdrowy rozsądek i przyjazny stosunek do innych narciarzy pozwoli bez obaw cieszyć się tym pięknym sportem.

 

1. Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

 

2. Panowanie nad szybkością

Narciarz może zajeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

 

3. Wybór kierunku jazdy

Znajdujący się na stoku narciarz, który ze względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

 

4 Wyprzedzanie

Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy

Narciarz , który przystępuje do zjazdu na trasie lub polu narciarskim, powinien sprawić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszeniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

 

6. Zatrzymywanie się

Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak to tylko możliwe.

 

7. Podchodzenie

Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.

 

8. Stosowanie się do znaków narciarskich

Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawianych na trasach.

 

9. Wypadki

W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

 

10. Stwierdzenie tożsamości

Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.
Klauzula informacyjna | Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.